kuźnia print
Blog

Czym się różni druk cyfrowy od druku offsetowego?

Możliwości, jakie otwiera przed nami nowoczesna poligrafia są naprawdę szerokie. Nic więc dziwnego, że osoby, które nie zajmują się tym zagadnieniem profesjonalnie mogą gubić się w gąszczu specjalistycznych terminów i nazw.

druk wielkoformatowy wrocław

Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego? W naszym artykule odpowiadamy na to pytanie i omawiamy charakterystykę obu metod. Dzięki informacjom, które tu znajdziesz będziesz mógł jeszcze lepiej dobierać sposób drukowania do swoich potrzeb, a co za tym idzie zyskasz wysoką jakość tworzonych materiałów i ich doskonałą cenę.  

Druk cyfrowy - czym się wyróżnia?

Druk cyfrowy jest bardzo popularną techniką, w której wykorzystywana jest elektrofotograficzna maszyna drukarska, czyli urządzenie, które tworzy wydruk na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Druk cyfrowy zyskał swoją popularność przede wszystkim dlatego, że nie wymaga wykorzystywania żadnych form drukarskich czy pośrednich nośników, dzięki czemu realizacja projektów przebiega szybko i tanio.  

Druk cyfrowy może być wykorzystywany do projektów o różnych podłożach i gramaturach. Co ważne, metoda ta pozwala na wykorzystanie personalizacji, co w przypadku drukowania oznacza możliwość zamieszczania na materiałach zmiennych danych. Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim do projektów o maksymalnej wielkości A3+, czyli do ulotek, wizytówek, czy broszur, których grubość arkusza papieru nie przekracza 300g/m2.

Zalety druku cyfrowego to:

 • niski koszt druku w przypadku zamówień w niskim nakładzie,
 • szybki czas realizacji, czyli możliwość stworzenia projektów "od ręki" (brak konieczności naświetlania płyt CTP, przygotowania pliku oraz oczekiwania na wyschnięcie farby drukarskiej),
 • wysoka jakość druku zarówno czarnego, jak i kolorowego,
 • możliwość personalizacji wydruku, w tym zamiana danych osobowych ważnych w projektach, takich jak dyplom, zaproszenie, czy notes.

Druk offsetowy - charakterystyka

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego, co oznacza, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie. Metoda ta wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących. Ważnym elementem jest matryca wykonana z lekkiego aluminium, która po założeniu na cylindrze,  przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Kolejny krok obejmuje przeniesienie projektu z bębna na określone podłoże, takie jak np. popularny papier kredowy.

Druk offsetowy pozwala uzyskiwać wysokiej jakości materiały, które przy dużym nakładzie dostępne są w korzystnych cenach. Do stworzenia niepowtarzalnego projektu możemy wykorzystać m.in. papier powlekany, papier offsetowy czy karton. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także duża dokładność, która ma szczególne znaczenie podczas tworzenia plakatów, katalogów, ulotek, książek, map i wielobarwnych materiałów. Co ważne, przy wyborze druku offsetowego zwiększa się ilość możliwych do wykorzystania kolorów m.in. tych z palety Pantone, czy odcieni złota i srebra. Ma to ogromne znaczenie w przypadku bogatych, złożonych i wymagających projektów.

Zalety druku offsetowego to:

 • wysoka jakość wydruku - rozdzielczość wydruków offsetowych może wynosić nawet do 4800 dpi,
 • opcja drukowania na różnorodnych podłożach, w tym na sztywnych surowcach o dużej gramaturze,
 • możliwość tworzenia wydruków o dużych formatach,
 • możliwość zastosowania kolorów specjalnych, a także barw ze skali Pantone.

Czym się różni druk cyfrowy i druk offsetowy?

Obie metody mają więc odmienną specyfikę, a co za tym idzie swoje wady i zalety. Jakie są jednak główne różnice między nimi? Oto niektóre z nich:

 • Druk offsetowy stosowany jest przy dużych nakładach, a druk cyfrowy - przy niskich. Wynika to z faktu, że długi proces przygotowywania w przypadku druku offsetowego czyni go nieopłacalnym jeśli ilość tworzonych przez nas materiałów jest mała. Jednak przy większych projektach, to druk offsetowy staje się rozwiązaniem korzystniejszym cenowo.
 • Druk cyfrowy pozwala na personalizację poszczególnych egzemplarzy wydruku, co ma szczególne znaczenie w przypadku wizytówek, czy zaproszeń. W przypadku druku offsetowego nie możemy wykonać personalizacji.
 • Druk offsetowy zapewnia wyższą jakość wydruku.
« Poprzedni
phone696-695-990

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!

phone