kuźnia print
Blog

Jak działają plotery?

Ploter nie ma jednego wąskiego zastosowania. Możliwość wykorzystywania go na wiele sposobów sprawia, że nie tak łatwo jest sprecyzować właściwą definicję tego urządzenia. Plotery umożliwiają przygotowanie wielkoformatowych rysunków, obrazów, grafik i map. Są więc stosowane m.in. przez poligrafów, grafików komputerowych, artystów, architektów i geodetów.

druk wielkoformatowy wrocław

Podstawowe rodzaje ploterów

Ploter to grupa urządzeń peryferyjnych, które służą do obsługi dużych, płaskich powierzchni za pomocą komputerów. Pod względem zastosowania i sposobu działania dzieli się je na kilka podstawowych rodzajów. Plotery tnące służą do nacinania i wycinania kształtów na arkuszach, plotery grawerujące umożliwiają nanoszenie grawerów, a za pomocą ploterów pisakowych kreśli się linie szablonów. Najpopularniejsze są plotery do nanoszenia obrazów, które działają podobnie jak drukarki. Jednak można w nich stosować papier do druku wielkoformatowego lub papier w rolkach. Plotery te dzielą się dalej pod względem technologii nanoszenia grafik. Wyróżnia się:

  • plotery atramentowe,
  • plotery solwentowe,
  • plotery kreślące,
  • plotery laserowe.

W ploterach atramentowych głowice z tuszem lub atramentem pozwalają na druk grafik wektorowych i rastrowych na dowolnych powierzchniach. Plotery solwentowe wykorzystują atramenty solwentowe i umożliwiają nakładanie wielu obrazów na jednym barwniku. Z kolei ploter kreślący ma ramię, które porusza się z dużą swobodą. Dzięki temu kreśli zaawansowane wzory jedną kreską. Są także plotery laserowe, w których głowica z atramentem została zastąpiona przez laser. Ich działanie jest takie samo jak w przypadku drukarki laserowej.

Sposób przesuwu i rodzaje głowic

Ze względu na technologię przesuwu wyróżnia się plotery płaskie oraz plotery bębnowe. Plotery płaskie pracują na płasko położonym materiale. Głowica porusza się wzdłuż pionowej poprzeczki (oś Y), natomiast sama poprzeczka przesuwa się nad przestrzenią rysunku (oś X). W ploterach bębnowych poprzeczka z przesuwną głowicą zamocowana jest nieruchomo nad osią bębna. Odpowiada ona za ruch na osi X, podczas gdy ruchem na osi Y steruje bęben.

Różne formy zastosowania ploterów wpływają na ich budowę. Rozmiary stosowanych arkuszy wynoszą do kilku metrów wysokości i szerokości. Maszyna pracuje na podstawie komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Gdy  operator wprowadzi i zatwierdzi dane, zostaje wysłany sygnał, który porusza głowicą w odpowiedni sposób. Plotery tnące i grawerujące działają na podobnej zasadzie jak plotery do nanoszenia obrazów, lecz wyposażone są w ostrza. W tym przypadku wymagane jest ustawienie odpowiedniego nacisku głowicy. Nieco inaczej działają plotery grawerujące, które pozwalają na znakowanie materiałów twardych, jak np. PCV, drewno, MDF czy poliwęglan. Oprócz osi X i Y ostrze porusza się w określonej głębokości. Są także modele łączące kilka technologii. Plotery drukująco-tnące mogą zarówno nanosić tusz, jak i przeprowadzać cięcia.

« Poprzedni
phone696-695-990

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!

phone