kuźnia print
Blog

O czym trzeba pamiętać przygotowując plakat do druku?

Plakat jest bardzo ciekawą formą przekazu, którą można wykorzystać w wielu różnych branżach. Dzięki swojej charakterystyce doskonale sprawdzi się zarówno wewnątrz budynków, jak i w przestrzeni miejskiej. Jego zaletą jest również niska cena wydruku oraz możliwość tworzenia naprawdę ciekawego, wieloznaczeniowego projektu. Jednak samo wykonanie warstwy graficznej nie jest wystarczające. Ogromne znaczenie ma bowiem przygotowanie plakatu do druku. Jak należy to zrobić? W naszym artykule przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

druk wielkoformatowy wrocław

Jaką technikę wykorzystać do stworzenia plakatu?

Jedno z głównych pytań, które warto sobie zadać, jeśli chodzi o przygotowanie plakatu brzmi: jaką techniką drukarską należy się posłużyć? Jest to bardzo ważne, ponieważ w zależności od nakładu, metoda wykonania projektu powinna być nieco inna. Przekłada się to bowiem na koszty produkcji.

Pierwsza opcja, która sprawdza się w przypadku plakatu to druk cyfrowy. Technika ta jest wykorzystywana przede wszystkim w przypadku niewielkiej ilości kopii, a jej główną zaletą jest wysoka jakość, doskonałe odwzorowanie kolorów, a także szybkość tworzenia gotowych elementów. Co ważne, wykorzystanie druku cyfrowego pozwala na dowolne modyfikowanie i personalizowanie poszczególnych egzemplarzy.

Drugą metodą jest technika offsetowa, która sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dużych nakładów. Ze względu na swoją charakterystykę gotowe plakaty również wyróżniają się najwyższą jakością, a obecne w nich detale są świetnie odwzorowane.

Jak przygotować plakat do druku? Poradnik

Efekt końcowy zależy jednak także od odpowiedniego przygotowania pliku do druku. O jakich czynnikach należy pamiętać? Pierwszym z nich jest wybranie odpowiedniej przestrzeni kolorystycznej - zazwyczaj jest to przestrzeń CMYK. Duże znaczenie ma również właściwa rozdzielczość, która zapewni dobrą jakość wydruku, ale jednocześnie nie sprawi, że plik stanie się zbyt duży. Inną ważną kwestią są marginesy, nazywane spadami, które są odcinanie w procesie tworzenia. W ich obrębie nie może się znaleźć żaden ważny element, taki jak logo, czy napis.

Na koniec warto dodać, że duże znaczenie ma zapisanie gotowego projektu w odpowiednim formacie, takim jak PDF, czy JPEG. Szczegóły takiej specyfikacji zależą jednak od wytycznych podanych przez drukarnię.

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę to:

  • odpowiednia wielkość czcionki - cały przekaz musi być czytelny nawet z większej odległości,
  • wszelkie elementy tekstowe powinny zostać zamienione na krzywe,
  • cały plakat do druku musi posiadać rozdzielczość przynajmniej 300 ppi,
  • na efekt końcowy ma wpływ wybór papieru.

Jednocześnie jednak należy dodać, że ogromny wpływ na estetykę projektu ma jakość usług oferowanych przez drukarnię. Dlatego jeśli szukasz najwyższej klasy usługodawcy, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty. 

« Poprzedni
phone696-695-990

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!

phone