kuźnia print
Blog

Zdjęcia na papierze błyszczącym czy matowym?

Praktyka pokazuje, że mimo panującej cyfryzacji zatrzymywanie pięknych chwil przy pomocy wywoływania zdjęć jest rozwiązaniem, które nie traci na popularności. Wręcz przeciwnie! I nic w tym dziwnego, ponieważ nie ma nic lepszego, niż sięganie po album wypełniony fotografiami, które przenoszą nas wiele lat wstecz. Powstaje jednak pytanie, jak rodzaj papieru warto wybrać: matowy czy błyszczący? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań? I która opcja jest korzystniejsza? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

druk wielkoformatowy wrocław

Papier błyszczący czy matowy?

Pierwsza opcja, czyli papier matowy charakteryzuje się drobnoziarnistą fakturą o jednolitej strukturze, co decyduje o jego elegancji i wysokiej jakości. Materiał ten sprawdza się m.in. podczas wywoływania zdjęć stylizowanych i stworzonych w czasie sesji ślubnej, dziecięcej lub świątecznej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Papier matowy nie odbija światła, niweluje powstawanie odcisków palców, a ewentualne rysy są na nim niemal niewidoczne. Należy jednak pamiętać, że ze względu na brak powlekania wymaga on dodatkowej ochrony. 

Drugą opcją jest dobrze znany papier błyszczący, który wyróżnia się połyskiem, elegancją i niezwykłą intensywnością. Warto go wykorzystać wszędzie tam, gdzie konieczne jest podkreślenie kolorów i kontrastu - także w przypadku zdjęć czarno-białych. Niestety jego powierzchnia jest podatna na zarysowania i odciski palców, a do tego odbija refleksy, które mogą zakłócić odbiór wizualny. 

Jakie rozwiązanie warto więc wybrać? Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Warto jednak pamiętać o tym, że:

  • papier błyszczący stosowany jest przede wszystkim w przypadku małych odbitek, a matowy w przypadku większych fotografii przeznaczonych np. do zawieszenia na ścianie,
  • zdjęcia na papierze błyszczącym są podatne na blaknięcie i powstawanie drobnych uszkodzeń; z kolei papier matowy jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych,  
  • każdy z rodzajów papieru wymaga zastosowania nieco innych farb: przy druku na papierach z połyskiem stosowane są farby rozpuszczalne w wodzie, które schną bardzo szybko; w przypadku druku na papierach matowych wykorzystywane są zarówno atramenty rozpuszczalne w wodzie, jak atramenty pigmentowe i sublimacyjne, które potrzebują kilku sekund na wyschnięcie.  

Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu fotoodbitek?

Obie opcje, czyli papier matowy i papier błyszczący, mają swoje wady i zalety. Należy jednak pamiętać, że rodzaj podłoża to nie wszystko. O jakości fotoodbitek decyduje także technika wydruku oraz profesjonalne podejście. Jeśli więc chcesz stworzyć album z fotografiami, które zostaną z Tobą na długi czas, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.

Na uwagę zasługuje fakt, że wykorzystujemy różne rodzaje papierów, w tym:

  • papier fotograficzny Glossy (papier błyszczący) oraz Luster (papier o wykończeniu półmatowym), czyli rozwiązania zapewniające wysoką jakość, wodoodporność i doskonałe odzwierciedlenie kolorów, 
  • profesjonalny papier fotograficzny Fine Art Matte, czyli matowy papier, który wyróżnia się wysoką trwałością, jest szybkoschnący i może być wykorzystywany m.in. w przypadku fotografii artystycznej,
  • papier fotograficzny Silk, czyli nowoczesny mikro-oporowy papier o strukturze jedwabiu i delikatnej siatki, który charakteryzuje się wysoką sztywnością i jest wykorzystywany do celów profesjonalnych (portrety lub fotografia komercyjna). 
« Poprzedni
phone696-695-990

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!

phone